BONITACE PSA/FENY

APPENZELLSKÝ SALAŠNICKÝ PES

Na co se důkladně připravit - průběh bonitace KŠSP:

  • Přejímka a předání dokladů: odevzdáte podepsaný rodokmen psa jako majitel s náležitými zapsanými výsledky, které se na místě kontrolují (jedná se o 2 povinné výstavy, z toho jedna musí být klubová či speciální. Zapsané výsledky RTG kloubů. Doklad vyhodnocení DKK/DLK, PL, (máte-li také nepovinná vyšetření, určitě je doložte). Mějte k nahlédnutí očkovací průkaz s platným očkováním.
  • Načítání čipu: před změřením na levé straně krku.
  • Měření psa kovovým metrem: kohoutková výška, hloubka hrudníku a délka těla, která se měří od rukojeti hrudní kosti až po sedací hrbol.
  • Měření psa krejčovským metrem: obvod hrudníku, šířka hlavy, obvod hlavy, vzdálenost uší, délka ucha - hlavy - čenichu - krku - hřbetu - ocasu, a také obvod nadprstí. Připravte se na celé měření, je to velmi důležitá část z celé bonitace. Projeví se povaha psa, váš vzájemný vztah, zda vám pes oddaně důvěruje. Doporučuji psa s metry určitě seznámit.

Přidávám video pro úspěšný trénink k měření salašníků:

  • Předvedení psa: člen hodnotící komise, většinou rozhodčí, zkontroluje zuby (můžete je ukázat i sami), prohmatá ocas, může na psa celkově sahat. Poté ohodnotí psa v pohybu, jeho chody, a také si prověří jeho povahu. Je to víceméně stejné předvedení psa jako na výstavách.
  • Odebrání vzorku DNA: ze zadní vnitřní části tlamy, sliny odebrány na malé "kartáčky". Můžete trénovat třeba jako čištění zoubků, aby byl pes zvyklý.
  • Focení do bonitační karty: pana fotografa či paní fotografku jistě poznáte. Focení zahrnuje z boku postoj psa a vyfocení hlavy jako portrét. Někdy se psi fotí i na vyvýšeném stupínku, je fajn, když pes umí na něco vyskočit. Kdo je připraven, není zaskočen.
  • Výsledky: po skončení vaší celé skupiny obdržíte originál PP (rodokmenu) s výsledkem, bonitační kartu a přesné informace, co po bonitaci dál.

Bonitace vašeho psa je důležitá, proto je dobré se na ni připravit, aby její průběh byl příjemný pro všechny! 

Při úspěšné bonitaci budou pes/fena zařazeni do katalogu chovných psů/fen na klubu.

Termíny bonitací a informace najdete na stránkách klubu KŠSP: Akce-Bonitace 

Na závěr sdílím video z roku 2009střípky z bonitace, uvidíte průběh v kruhu u tehdejší bonitační komise: