BONITACE PSA/FENY

APPENZELLSKÝ SALAŠNICKÝ PES

Na co se důkladně připravit - průběh bonitace KŠSP:

  • Přejímka a předání dokladů: odevzdáte podepsaný rodokmen psa jako majitel s náležitými zapsanými výsledky, které se na místě kontrolují (jedná se o 2 povinné výstavy, z toho jedna musí být klubová či speciální. Zapsané výsledky Rtg kloubů. Doklad vyhodnocení DKK/DLK, (máte-li další nepovinná vyšetření, doložte je určitě také) a na závěr očkovací průkaz s platným očkováním.
  • Načítání čipu: před změřením na levé straně krku.
  • Měření psa kovovým metrem: kohoutková výška, hloubka hrudníku a délka těla, která se měří od rukojeti hrudní kosti až po sedací hrbol.
  • Měření psa krejčovským metrem: obvod hrudníku, šířka hlavy, obvod hlavy, vzdálenost uší, délka ucha - hlavy - čenichu - krku - hřbetu - ocasu, obvod nadprstí. Připravte se na celé měření, je to důležitá část z celé bonitace. Projeví se povaha psa, a také váš vzájemný vztah, změření vyžaduje důvěru psa ve vás.
  • Předvedení psa: člen hodnotící komise, většinou rozhodčí, zkontroluje zuby (můžete je ukázat i sami), ocas, může na psa i šahat. Poté ohodnotí psa v pohybu, jeho chody, a také si prověří jeho povahu. Je to víceméně stejné předvedení psa jako na výstavách.
  • Odebrání vzorku DNA: ze zadní vnitřní části tlamy, sliny odebrány na malé "kartáčky". Můžete trénovat třeba jako čištění zoubků, aby byl pes zvyklý.

  • Focení do bonitační karty: pana fotografa či paní fotografku jistě poznáte. Focení zahrnuje z boku postoj psa a vyfocení hlavy jako portrét.
  • Výsledky: po skončení vaší celé skupiny obdržíte originál PP (rodokmenu) s výsledkem, bonitační kartu a přesné informace, co po bonitaci dál.

Bonitace vašeho psa je důležitá, proto je dobré se na ni připravit, aby její průběh byl příjemný pro všechny! 

Při úspěšné bonitaci budou pes/fena zařazeni do katalogu chovných psů/fen na klubu.

Termíny bonitací a informace najdete na stránkách klubu KŠSP: Akce-Bonitace 

Na závěr přidávám video z roku 2009, střípky z bonitace, fenka Abora z Velkého Újezda.