ZKUŠENOSTI
Proč si vybrat appenzellského salašnického psa?
Pro jeho oddanost, věrnost, chytrost a pracovitost. Velmi rychle se učí, hlídá si svoji rodinu a k cizím si v dospělosti většinou drží určitý odstup. Je to vynikající rodinný společník.
Výchova a chování appenzella
Výchova appenzellského salašnického psa je trochu náročnější, ale je vhodný i pro začátečníky. Patří do rukou lidem, kteří vědí, co chtějí, umí být vnímaví, vůdčí, důslední a přátelští. Není potřeba velká přísnost, ale je nutné nastavit hranice, aby měl pes respekt. Appenzell se snadněji vychovává přes psychiku a porozumění jeho duše. Mějte trpělivost a uvědomění, že co do psa během 2-3 let jeho důležitého vývoje dospívání vložíte, to se vám vrátí po zbytek života! Je nutné ho po tuto dobu dostatečně socializovat, především první rok. Na rodinu, kde komunikace a jednotná výchova funguje, nedá dopustit a velmi ji miluje. Jsou nepatrné rozdíly v liniích, v některých jsou aplíci povahou více či méně temperamentnější. Správný výběr záleží na vás. Chovatel by vám měl umět poradit na základě vašich představ a požadavků, které štěně se pro vás nejlépe hodí.
Jak je to se štěkáním?

Chování k dětem

Vhodné prostředí pro appenzella
Appenzellský salašnický pes není vyloženě samotářský typ, byl zvyklý žít na salaších, kde se pořád něco dělo. Potřebuje společníky, ať lidskou, či jen zvířecí smečku.
Salašník je nejvíc vhodný do domku se zahradou, je rád, když může být na zahradě i s vámi v domě. Dokáže žít výhradně jen na zahradě, ale pokud z nějakého důvodu nemáte dostatek času aplíka vhodně zaměstnat, doporučuji mu pořídit nějakého dalšího zvířecího kamaráda, ať mu není smutno. I tak je potřeba psa cvičit, aby z něj nerostl pacholek, který vás nebude poslouchat. Aplík je schopný žít i v menším bytě, ale opravdu potřebuje zaměstnat s dostatečnou denní zábavou. Appenzell je přizpůsobivý pes, který si dobře zvykne na změny. Například, když si pořídíte dalšího člena smečky nebo se po čase přestěhujete. Avšak myslete na to, že i my sami si na vše nové nějakou dobu zvykáme, stejně tak i pes.

Pohyb, aktivity a spokojenost

Zdraví a celková péče pro pohodový život
Appenzellský salašnický pes patří mezi zdravotně odolné plemeno i při jeho malé základně. Povinně se testuje zdraví kloubů, tedy kyčlí a loktů, které se kontrolovaným chovem daří udržovat ve zdraví. Pokud se u vašeho aplíka objeví zdravotní potíže, kontaktujte svého chovatele a poradce. Zpětná vazba je důležitou informací pro chov.
Ve veteránském věku, ideálně od 9 let je vhodné aplíka každoročně kontrolovat sonem v břišní dutině, aby se včas rozpoznalo případné zdravotní riziko.Průměrný věk je 13 let. V případě potíží je to okolo 10 let, aplí rekordmani se v dobré kondici dožívají i 17 let.
Další informace a doporučení
(R)aplíka doporučuji lidem, kteří mají rádi výzvy, chtějí být aktivní, mít po svém boku věrného přítele a hlídače, který je plným srdcem miluje! Je vhodné si připlatit, koupit psa s prověřeným rodokmenem, kde znáte oba rodiče, jejich předky a víte, že máte určitou záruku zdraví, správné povahy a exteriéru.
Přeji všem šťastné rozhodnutí. ❤️

Veronika Hasová, Czech Tricolor/Abora