NA DETAILECH ZÁLEŽÍ - ALPÍK VÍTĚZEM

04.10.2022

JEDEN Z KRÁSNÝCH ZAČÁTKŮ

Z pohledu psí trenérky Veroniky Hasové

ALPACINO from Appenvillage - ČESKÝ JUNIOR ŠAMPION
ALPACINO from Appenvillage - ČESKÝ JUNIOR ŠAMPION

Sedím tu v domečku u našeho stolu, popíjím kávu a dívám se na podzimní krajinu z okna kuchyně. Chci se s vámi podělit o to, jak jsem vděčná, že můj čas s vámi, kteří mi dáte důvěru a přijedete na trénink, mi dává smysl a přináší i radost z vašich krásných výsledků! Tohle je jeden příběh, který chci zvěčnit.

Alpíka znám od štěňátka. Jeho lidé mi 7. 11. 2020 zavolali, zrovna jsem lovila jednu tradiční kešku v jeskyni u Vilémovic, proto si na datum vzpomenu. Dostali na mě doporučení od chovatelů, čehož jsem si velmi vážila. V ten den jsme probírali spolu po telefonu vše od výchovy až po naše budoucí setkání.

František i Lucka jsou moc milí lidé a na výchově jejich aplího kluka Alpa jim od začátku opravdu záleželo, nic nechtěli podcenit. Mám ráda takový přístup, kdy se lidé zajímají, vzdělávají, učí. Každý pes, který nám vstoupí do života, nám přináší určité poselství, má nás něco dalšího naučit!

"Věřte, že vždy máte přesně takového psa, kterého právě zrovna vy máte v daný čas mít! Čím víc psů, tím víc učení! Každý je totiž opravdový originál!"

Alpíka jsem mohla sledovat během jeho dospívání i osobně, protože jsme se několikrát v Blansku setkali. Majitelé s ním trénovali hlavně v Brně, jelikož s malými dětmi jsem měla čas opravdu jen občas. I přes práci s jinými trenéry se za mnou ale rádi vrací. V současné době je Alpík již dospělý samec, který umí říct nahlas svůj názor, což bývá u aplíků typické. Jsou to velmi emotivně založení psi. Alp se naučil občas štěkat v klusu ve výstavním předvedení. Hlavně, když byli v kruhu či za kruhem jiní samci.

Blížil se důležitý den před Speciální výstavou Klubu švýcarských salašnických psů, která se konala 17. 9. 2022. Jsme společenství málopočetného plemene, kde se většina z nás spolu známe, což bývá výhodou. František tedy předem znal svého konkurenta ve třídě otevřené. Měli jsme na vědomí, že soupeř je kvalitní, velmi pěkný pes, který získal na předchozích výstavách titul vítěze plemene a má výborné předvedení. Věděla jsem, že Alpík má šanci vyhrát, protože je opravdu exteriérově krásný, ale rozhodně nesmí v klusu poštěkávat. To by mohlo snížit jeho šanci na vítězství! Den před výstavou za mnou přijeli na trénink, aby se pokusili štěkání odbourat. Aplíci mají úžasnou výhodu, opravdu mohou trénovat i den před akcí! Protože tam, kde v tréninku skončíte, v dalším cvičení navážete. Proto doporučuji ukončit výcvik vždy společným úspěchem. Aplíci mají výbornou paměť, i kdybyste rok netrénovali. Tohle na nich mám ráda, jsou chytří a rychle učenliví. 

Po 15 letech, kdy trénuji se psy, jsem letos poprvé začala využívat pro některé náročnější proměny klikr jako pomůcku, kdy pomohu dvojici včasným kliknutím označit požadované chování. Právě v našem správném načasování tkví úspěch, zda nám pes porozumí! Někteří psí jedinci přemýšlí i ve vteřině nebo snad i v půl vteřině, kdepak dvě nebo tři. To je pak ovšem náročné vše včas stihnout, že?! Naštěstí ale existuje zázračný klikr. Pro majitele se nic v práci s jejich psem nemění, protože ho nemusí užívat. Klikr nám jen v době společného tréninku rychle pomůže přenastavit to, co zrovna chceme. 

A TAK SE STALO...

ALPACINO ve výstavním postoji
ALPACINO ve výstavním postoji

Alpík pochopil, že štěkat v klusu na jiného samce nemá. Sparingem mu byl klidný a zkušený samec Grandšampion německý špic vlčí jménem Bronco. Je důležité mít i správný vzor! Trénink přinesl majitelům odměnu. Alpacino vyhrál na speciální výstavě nejen svoji třídu, vyběhal si také Vítěze speciální výstavy a jako třešničku na dortu získal titul Vítěz plemene (BOB). Jelikož je to velký úspěch, zůstane mi navždy ve hřejivé vzpomínce. Děkuji Alpíku, Františku, Lucko, že jste tak učenliví, snaživí a užíváte si to, co vás baví!!! Když máte krásného psa, výstavy mohou být skutečně zábavou.

"Vše, co baví člověka i psa, má smysl a přináší vám radost!" 

Veronika Hasová "Appenzellka"