NÁHUBEK PRO PSA - JAKÝ, KDY A KDE

13.01.2021

Téma, které se rádo opakuje: 
Jaký náhubek mám mít pro psa?

Náhubek do běžné praxe by měl být pejskovi aspoň trošku příjemný. Mohou nastat situace, kdy pes musí mít náhubek povinně (městská hromadná doprava, vlaky, vyhlášky, různé zkoušky). Náhubek je důležitý pro bezpečnost vás, i dalších lidí a psů. Nebo je nutné náhubek nasadit z jiného důvodu, třeba při ošetření na veterině. Jak se v nabídce sortimentu vyznat? 

KOVOVÝ NÁHUBEK

kovový náhubek
kovový náhubek

Kovový náhubek je dostatečně bezpečný pro psa i okolí. Zvolit byste jej měli především až u mladého psa, což se většinou považuje od 9. měsíce věku. Je nejlepším náhubkem v zabezpečení vůči jiným psům, avšak není tak pohodlný. Bývá požadován u některých sportovních zkoušek ve speciálních oddílech. Je vhodné, když se v mládí pes seznámí s tím, že i tato kovová věc, kterou má mít občas na tlamě, existuje a je pro nošení v relativní pohodě.

Velikost a tvar náhubku vždy volte tak, aby v něm pes dokázal otevřít tlamu a měl jej pohodlně připevněn a dotažen. Vyrábí se různé druhy přímo na míru určitých plemen, pro samce či feny. Existují i pogumované kovové náhubky, které tolik nereziví. 
Ve zverimexech vám rádi poradí, případně v různých skupinách pejskařů, či se dozvíte v závěru článku, jak změřit a vybrat náhubek. Na kovový náhubek je super psa učit pozitivní příjemnou metodou, kdy bude náhubek nosit rád. Pokud totiž bude nerad, pocítíte to bolestivěji na vlastním těle vy sami, až vás jím bude pořád dloubat a tím se snažit si jej sundat. Na internetu jistě najdete videa, jak psa správně zvykat na náhubek. 

kovový pogumovaný náhubek
kovový pogumovaný náhubek

PLASTOVÝ NÁHUBEK

Plastový náhubek je také bezpečný, avšak pořád je to jenom plast. Jeho výhodou je lehkost, pro psa příjemnější nošení, nebolí dotek, když se s ním o vás pes otírá. Každopádně pro jejich lehčí verzi si jej pes umí lépe sundat. Při střetu se psem či v jiné akutní situaci nemusí být spolehlivý. Pro běžné nošení je pro psa fajn.

plastový náhubek
plastový náhubek

Trh se stále vyvíjí a hledá nová a účinnější řešení. Je nám známo, že existuje i speciální plastový náhubek od značky Baskerville, který si pejsek jen tak nesundá, protože má tři bezpečnostní nylonové pásky. Náhubek má být vždy velký tak, aby bez problému pes mohl otevřít tlamu, dýchat a zároveň náhubek nesmí sklouznout přes nos. Přední konec má mít vzdálenost 1 cm k čumáku. Náhubek Baskerville je i tvarovatelný. 

plastový Baskerville náhubek
plastový Baskerville náhubek

NYLONOVÝ NÁHUBEK

nylonový náhubek páskový
nylonový náhubek páskový

Zmíním dva známější nylonové náhubky:

  • Nylonový náhubek páskový

Vhodný do běžného městského provozu, především při cestování veřejnou hromadnou dopravou. Nylonový náhubek je pro pejska pohodlný a lehký. Doporučujeme. 


nylonový náhubek fixační se síťkou - pouze k veterináři
nylonový náhubek fixační se síťkou - pouze k veterináři
  • Nylonový náhubek fixační, i se síťkou, "veterinární"

Většinou se s ním setkáte u veterináře, kde plní funkci zafixování tlamy psa kvůli bezpečí, aby při zákroku pes nikoho nepokousal. Pro psa samotného je to spíš stresující a rozhodně pro běžné venčení nevhodné. Pes ve fixačním náhubku nemůže otevřít tlamu, dýchat přes ní, což u psa brání funkci vnitřního ochlazení (důležité hlavně v létě). Pokud je to u veterináře nezbytné, pes vám zafixování psí tlamy na krátkou dobu odpustí...

KOŽENÝ NÁHUBEK

kožený náhubek řemínkový
kožený náhubek řemínkový

Kožený náhubek má dvě kategorie: 

  • Kožený náhubek řemínkový

Další příjemný materiál pro pejska, je ideální také stejně jako nylonový do městského provozu a pro pohodu psa.
Umožňuje psovi volné dýchání, příjem potravy i vody. Také doporučujeme pro pohodlné výlety.

  • Kožený náhubek plný

Hodí se také pro cestování ve veřejné dopravě. Je víc vyplněný, tudíž pro pejska není tolik vzdušný, i když svou funkci plní. 


Závěrem...

Přidávám ještě jak změřit míry hlavy psa pro nákup kovového náhubku z pohodlí domova! Mějte na paměti nechat vůli 1 -2 cm, jak před čumákem, tak u lící. Náhubek nesmí nikde tlačit a musí být dostatečně vysoký, aby v něm mohl pes otevřít tlamu a dýchat.

Délka: 
- a od čenichu po kořen nosu - tedy hřbet nosu/délka nosu
- b od čenichu po lícní kosti
- c od horního pysku pro hrdlo
Výška:
 
- d od hřbetu nosu u čumáku po spodní čelist
- e od kořene nosu po hrdlo
Šířka: 
- f šířka čumáku nebo tlamy 
- g šířka v lících 
(zdroj grel.cz)

Přeji vám, ať zvolíte správně a pejskovi příjemné nošení.

text: Veronika Hasová
foto: Patrik Žák, Kateřina Slowiková, Jana Kačírková,
David Strašák, Hanka Černá, Andrea Steinerová