NÁHUBEK PRO PSA - JAKÝ, KDY A KDE

30.01.2021

Téma, které se rádo opakuje: 
Jaký náhubek mám mít pro psa?

Náhubek do běžné praxe by měl být pejskovi aspoň trošku příjemný. Mohou nastat situace, kdy pes musí mít náhubek povinně (městská hromadná doprava, vlaky, vyhlášky, různé zkoušky). Náhubek je důležitý pro bezpečnost vás, i dalších lidí a psů. Nebo je nutné náhubek nasadit z jiného důvodu, třeba při ošetření na veterině. Jak se v nabídce sortimentu vyznat? 

KOVOVÝ NÁHUBEK

kovový náhubek - ideálně padnoucí
kovový náhubek - ideálně padnoucí

Kovový náhubek je dostatečně bezpečný pro psa i okolí. Zvolit byste jej měli především až u mladého psa, což se většinou považuje od 9. měsíce věku. Je nejlepším náhubkem v zabezpečení vůči jiným psům. Avšak není tak pohodlný při cestování a vůči vám. Ze všech náhubků umožní psovi nejvíc prostoru, který potřebuje. Bývá požadován u některých sportovních zkoušek. Je nejlepší pro běh se psem, pokud jej musíte nasadit. Pejska v mládí příjemně seznamte s tím, že i tato kovová věc, kterou možná někdy bude muset mít na tlamě, existuje. 

Velikost a tvar náhubku vždy volte tak, aby v něm pes dokázal na plno otevřít tlamu a měl jej pohodlně připevněn a dotažen. Vyrábí se různé druhy přímo na míru určitých plemen, pro samce či feny. Existují i pogumované kovové náhubky, které tolik nereziví. 
Ve zverimexech vám rádi poradí, případně v různých skupinách pejskařů, či se dozvíte v závěru článku, jak změřit a vybrat náhubek. Na kovový náhubek je super psa učit pozitivní příjemnou metodou, kdy bude náhubek nosit rád. Pokud totiž bude nerad, pocítíte to bolestivěji na vlastním těle vy sami, až vás jím bude pořád dloubat a tím se snažit si jej sundat. Na internetu jistě najdete několik videí, jak psa správně zvykat na náhubek. 

kovový pogumovaný náhubek
kovový pogumovaný náhubek

PLASTOVÝ NÁHUBEK

Plastový náhubek je také bezpečný, avšak pořád je to jenom plast. Jeho výhodou je lehkost, nebolí dotek, když se s ním o vás pes otírá. Každopádně pro jeho lehčí verzi si jej pes umí lépe sundat, bývá poměrně úzký a méně hluboký oproti kovovému. Při střetu se psem či v jiné akutní situaci nemusí být spolehlivý. 

plastový náhubek
plastový náhubek

Trh se stále vyvíjí a hledá nová a účinnější řešení. Je nám známo, že existuje i speciální plastový náhubek od značky Baskerville, který si pejsek jen tak nesundá, protože má tři bezpečnostní nylonové pásky. Náhubek má být vždy velký tak, aby bez problému pes mohl otevřít tlamu, dýchat a zároveň náhubek nesmí sklouznout přes nos. Přední konec má mít vzdálenost 1 cm k čumáku. Plastový náhubek Baskerville je i tvarovatelný. 

plastový Baskerville náhubek
plastový Baskerville náhubek

NYLONOVÝ NÁHUBEK

nylonový náhubek páskový
nylonový náhubek páskový

Zmíním dva známější nylonové náhubky:

  • Nylonový náhubek páskový

Vhodný do běžného městského provozu, především při krátkodobém cestování veřejnou hromadnou dopravou. Nylonový náhubek je pro pejska pohodlný a lehký. 


nylonový náhubek fixační se síťkou - pouze k veterináři
nylonový náhubek fixační se síťkou - pouze k veterináři
  • Nylonový náhubek fixační, i se síťkou, "veterinární"

Většinou se s ním setkáte u veterináře, kde plní funkci zafixování tlamy psa kvůli bezpečí, aby při zákroku pes nikoho nepokousal. Pro psa samotného je to spíš stresující a rozhodně pro běžné venčení nevhodné. Pes ve fixačním náhubku nemůže otevřít tlamu, dýchat přes ní, což u psa brání funkci vnitřního ochlazení (důležité hlavně v létě). Pokud je to u veterináře nezbytné, pes vám zafixování psí tlamy na krátkou dobu odpustí...

KOŽENÝ NÁHUBEK

kožený náhubek řemínkový
kožený náhubek řemínkový

Kožený náhubek má dvě kategorie: 

  • Kožený náhubek řemínkový

Je příjemný podobně jako nylonový, vhodný do městského provozu na krátkodobé výlety veřejnou dopravou. Umožňuje psovi volné dýchání, příjem potravy i vody. Nevýhodou kůže je, že v létě může nasáknout vodou, při dlouhodobějším nošení se zapařit a v zimě může kůže přimrzat k čumáčku.

  • Kožený náhubek plný

Hodí se možná jen pro velmi kratičké cestování ve veřejné dopravě. Je víc vyplněný, tudíž pro pejska je opravdu málo vzdušný, i když svou funkci plní, je pro menší prostor v něm spíš nevhodný. Platí stejné vlastnosti kůže zmíněné výše.


Závěrem...

Přidávám ještě jak změřit míry hlavy psa pro nákup kovového náhubku z pohodlí domova! Mějte na paměti nechat vůli 1 -2 cm, jak před čumákem, tak u lící. Náhubek nesmí nikde tlačit a musí být dostatečně vysoký, aby v něm mohl pes otevřít tlamu a dýchat.

Délka: 
- a od čenichu po kořen nosu - tedy hřbet nosu/délka nosu
- b od čenichu po lícní kosti
- c od horního pysku pro hrdlo
Výška:
 
- d od hřbetu nosu u čumáku po spodní čelist
- e od kořene nosu po hrdlo
Šířka: 
- f šířka čumáku nebo tlamy 
- g šířka v lících 
(zdroj grel.cz)

Přeji vám, ať zvolíte správně a pejskovi příjemné nošení.

text: Veronika Hasová
foto: Marika Michajlová, Kateřina Slowiková, Jana Kačírková,
David Strašák, Hanka Černá, Andrea Steinerová