RESOCIALIZACE APLÍKA

03.08.2018

KONTROLOR aneb vlastní odměna v chování

ANDYHO NÁVŠTĚVA PO SEDMI MĚSÍCÍCH

Naše setkání proběhlo 31. 7. 2018 (cca 3 hodiny) a 2. 8. 2018 (cca 4 hodiny). 

ANDREW Rosmery Angel výletuje na jižní Moravě
ANDREW Rosmery Angel výletuje na jižní Moravě

Panička Jana se nám ozvala, že Andy ještě venku mimo domov se někdy chová ještě nevhodně, kdy si při nedorozumění víc dovolil (ohnal se). Je to mladý a temperamentní 2,5 letý pes a jeho dřívější komunikací, kdy se cítil v nouzi bylo okamžité kousnutí, protože u původní rodiny nezažil zřejmě dobrý přístup a tento projev komunikce bral jako jediný fungující. V nové rodině se rychle zžil, všichni ho mohou hladit a on je velmi miluje. Toleruje blízké přátelé i známé majitelů. A protože nám všem záleží na štěstí celé rodiny, přijeli všichni k nám na jižní Moravu do Blanska dořešit určité problémy, aby mohli žít ve větší důvěře, vzájemném pochopení a radosti. 


31. 7. v úterý okolo 18. hodiny jsme se setkali na náměstí Svobody v Blansku. Andy si nás s Míšou na první moment již nepamatoval a choval se chvíli nevhodně. Přes svůj afekt si své chování ani neuvědomil. Při tom jsme s Míšou zjistily, že byl Andy za toto chování od pánečka podrbáním pro uklidnění nevědomky chválený, proto své nežádoucí chování rád opakoval. Bohužel i takové detaily hrají velkou roli. První problém jsme tedy s Míšou rozklíčovaly. Dále jsme sledovaly jeho chování vůči cizím lidem a psům obecně. Na začátku si utvrzoval nutný pocit kontroly a pokud si nebyl jistý, hned udělal výpad, tak jak si zvykl, že je "správně". Učily jsme majitele, jak jej dostat do klidu, aby pes chápal, že dění venku není v jeho kompetenci k řešení. Andy musí finálně pochopit, že rozhodují majitelé. Poté jsme přejeli na cvičiště do Ráječka, kde na nás čekal Radim, který už Andyho taky poznal, a tak nám pomáhal v prověření dalších jeho reakcí v neznámém prostředí, abychom mohli nastavit správně resocializaci. Andy má se svou rodinou pěkný vztah, který je vždy důležitou součástí správných výsledků v jakékoli práci. Má potenciál, jak své chování zlepšit a zároveň se naučit jisté důvěře v okolí. Je potřeba s ním dál pracovat.


2. 8. ve čtvrtek jsme se po 16. hodině setkali u rybníka Olšovec v Jedovnicích. Zde jsem měla připravený pro Andyho, Vaška a Janu náročnější resocializační trénink. Andy byl vystaven působení vody, kterou miluje, okolo bylo mnoho lidí, a taky jsme potkali několik pejsků. Míša přivedla i svou fenku Vally pro seznámení a hru. Andyho uvítání s námi proběhlo tento den úplně v pohodě a po celou dobu nás neřešil, vlastně ho nejvíc zajímala ta voda a pak fenka. Obešli jsme celý rybník a popovídali o tom, jaká by měla být povelová technika, aby jí pes rozuměl správně. Páníci měli na vycházce ze začátku vytahané ruce, což zná jistě většina majitelů aplíků při nedopracované chůzi na vodítku, než se aplí touha jejich miláčka uklidní a naučí se vlastní sebekontrole. Andy se choval v normě. Ověřovali jsme i jeho chování a reakce s náhubkem a na chvíli jsem si Andyho půjčila na vodítku, byl hodný. Jakmile Andy pochopí, že se ve vnějším světě může s naprostou důvěrou spolehnout na svou skvělou rodinu a naučí se správně vhodnými tréninky chovat, všichni budou vítězové! Držíme palce, ať se resocializace úspěšně daří. 

ANDREW Rosmery Angel a pohlazení od jeho paničky Jany
ANDREW Rosmery Angel a pohlazení od jeho paničky Jany