CESTA K UCHOVNĚNÍ PSA/FENY, CHOVATELSKÉ STANICI 

09.12.2020

Vítejte, milí, možná budoucí chovatelé. Máte malé štěně nebo mladého appenzellského salašnického psa či fenku, a přemýšlíte, že byste rádi také přispěli do chovu, když bude mít váš aplík vše v pořádku: zdravotní vyšetření kloubů a splňovat exteriérem standard plemene. Možná se zajímáte dopředu, i když zatím pejska nemáte. Zde se dozvíte pravidla pro uchovnění plemene appenzellský salašnický pes a jak zažádat o vlastní chovatelskou stanici, pod kterou byste mohli odchovat vaše štěňátka. Informace zde najdou i majitelé budoucích krycích psů.

APPENZELL - ŠTĚNĚ, DOROST A MLADÝ

V tomto věku aplíka je ideální myslet na vývoj a růst kostry, tedy štěně nezatěžovat výskoky a dopady, protože to může být pro klouby nápor. Přirozený pohyb a běh, také přiměřený kondici i věku psa je zcela v pořádku. Je vhodné se do půl roku věku vyhýbat např. schodům (štěně poponést) a jiným zátěžovým překážkám. Jestli navštěvujete kynologické cvičiště, i přesto mějte na paměti, že je to váš pejsek, o kterém rozhodujete vy. Doporučuji neskákat přes vyšší překážky a nezdolávat je aspoň do jednoho roku. Aplík roste do výšky přibližně 9-12 měsíců a celkově mohutní do 3 let. Po roce věku psa/feny můžete začít se sporty na plno. Vyplatí se stát členy Klubu švýcarských salašnických psů (KŠSP). Chovatel by měl zadávat e-mailové kontakty do klubového systému, kdy vám, ať jste či nejste členy klubu, příjde v době konání klubové akce a po dosažení nejdřívě šesti měsíců věku vašeho psího dorostence, pozvánka na svod mladých. Při účasti zjistíte, jak je na tom váš aplík exteriérově i povahově. Na místě se můžete ptát na vše, co vás zajímá.


CHCEME JÍT DO CHOVU

Pro uchovnění vašeho psa/feny potřebujete: 

  • Pouze 2 výstavy - podmínkou je jedna klubová či speciální výstava KŠSP. Druhou můžete mít opět klubovou či speciální a nebo se zúčastníte výstavy ve vašem okolí - národní, mezinárodní, a také je akceptována zahraniční výstava pořádaná pod záštitou FCI. Z oblastních a krajských výstav není hodnocení pro chov dostatečné. Pro uchovnění není rozhodující, jakou známku na výstavě obdržíte, ani nemusíte svou třídu vyhrát. Podstatný je písemný posudek, kdy je pes klasifikován a splňuje standard. Uznávají se výsledky z třídy mladých od 9. měsíců věku a výše. Výstavní třídy - info. 
  • Vyšetření DKK (HD), DLK (ED) (dysplazie kyčelních a loketních kloubů):
    - absolvovat můžete od 15. měsíců věku feny/psa. 
    Do chovu se nezařazují jedinci s výsledky horšími než C. 
    Vysvětlivky DKK (anglicky v rodokmenech značeno HD):
    - A (0) - negativ - zdravý kyčelní kloub
    - B (1) - hraniční - téměř normální zdravý kyčelní kloub
    - C (2) - lehká dysplazie kyčelního kloubu
    - D (3) - střední dysplazie kyčelního kloubu
    - E (4) - těžká dysplazie kyčelního kloubu
    Vysvětlivky DLK (anglicky v rodokmenech značeno ED):
    - 0 - negativ - zdravý loketní kloub
    - 1 - mírné příznaky dysplazie loketního kloubu do 2mm
    - 2 - střední osteartróza nebo primární léze 2-5mm
    - 3 - těžká osteartróza nebo primární léze vyšší než 5mm
  • Vyšetření PL (luxace patelly):
    - absolvovat můžete od 15. měsíců věku feny/psa. 
    Výsledek je nutné doložit u bonitace pro monitoring kolen.

    Stupně luxace: 
    - 0 - negativ - zdravé koleno
    - 1 - patella lze manuálně vykloubit, ale vrací se hned do původní pozice
    - 2 - patella vyklubuje samovolně, ale je schopna návratu do normální pozice
    - 3 - patella je luxovaná trvale, lze ji manuálně reluxovat, ale vrací se do abnormální pozice
    - 4 - nereponovatelná trvalá luxace patelly

Dále chovatelé APZ nepovinně vyšetřují, když sami chtějí: OCD (ramenní kloub), EU (ektopický ureter), FGF5 (dlouhá srst), Lokus B (hnědý gen)

Přehled veterinářů - smluvních vyhodnocovatelů KŠSP najdete v bonitační směrnici bod 4. Máte možnost nechat rentgeny vyhotovit u svého veterinárního lékaře, ten vše zasílá na vyhodnocení jednomu ze smluvních veterinářů, kdy může doba posouzení trvat o něco déle. 


BONITACE

Jste připravení, výstavy i vyšetření máte a chcete psa či fenku starší 18. měsíců věku uchovnit. Přečtěte si, co vše se děje na bonitaci (uchovnění), v článku najdete odkaz i kde se akce konají. Doporučuji si také pročíst bonitační směrnici. Připraveným štěstí přeje! 

Hurá, jste uchovnění! Máte nyní krycího psa nebo chovnou fenku, gratuluji! Teď už zbývá jen pár formalit, aby vše fungovalo, jak má. Tady uvádím klubová pravidla: 

  • Máte chovného psa - na bonitaci zanecháte průkaz původu, kdy klub zajistí přeregistraci na ČMKU. Na dobírku obdržíte přeregistrovaný PP zpět. Pro úspěšné dokončení zašlete oboustrannou fotokopii (sken) průkazu původu pověřené člence klubu Mgr. Evě Hyklové na e-mail: kssp.hyklova@email.cz. Potvrdí vám přijetí dokumentů a založí kartu krycího psa, kterou najdete v katalogu plemeníků.
  • Máte chovnou fenu - po zápisu bonitace je zařazena do katalogu chovných fen.  
    Přeregistrace a založení knihy odchovů se u feny provádí až při zápisu prvních štěňat.


ODCHOV - CHOVATELSKÁ STANICE (CHS)

  • Majitel pouze krycího psa tohle řešit nemusí a může se těšit na budoucí psí nevěstu.
  • Majitel chovné feny se rozhodne, zda chce vlastní název CHS či se domluví s jiným chovatelem o zapůjčení jména již existující CHS. Záleží na vás jakou variantu zvolíte.

Chci vlastní mezinárodně chráněný název chovatelské stanice

Připravte se na trošku administrativy. Popřemýšlejte jaký název by se vám líbil. I kdybyste někdy změnili plemeno do budoucnosti. Podrobnosti o celém procesu najdete ve směrnici pro registraci chovatelských stanic. Máte již vymyšlený nějaký název? Projděte si již existující názvy na stránce ČMKU: Chovatelské stanice. A celosvětové názvy CHS pod FCI: Seznam mezinárodního adresáře CHS. Stáhněte si, vytiskněte a vyplňte žádanku, kterou zašlete na adresu: 

ČESKOMORAVSKÁ KYNOLOGICKÁ UNIE, Maškova 3, 182 53 Praha 8 - Kobylisy. 

Doba vyřízení názvu chovatelské stanice může trvat až 3 měsíce. Vše je schvalováno FCI v Belgii. Certifikát je zasílán buď na dobírku či si jej po předchozí dohodě můžete zaplatit a vyzvednout osobně v úředních hodinách ČMKU - kontakt.

Ráda jsem pro vás článek připravila, přeji vám mnoho štěstí!

Další díl informací najdete v článku: 

Přeji vám krásné dny!
Veronika.