KRYTÍ A VŠE KOLEM NĚJ 

04.10.2023

DOHODA MAJITELŮ CHOVNÉHO PÁRU

Do začátku ještě pár důležitých informací k výběru krycího psa (APZ)

Krycího psa si pro svou fenu může vybrat zkušený majitel sám. Pokud neporušuje chovatelskou směrnici klubu KŠSP, z.s., má na to právo. Poradce chovu na včasnou žádost vystaví krycí list se jménem zvoleného krycího psa (na krycím listu mohou nebo nemusí být uvedení ještě 2 krycí psi jako náhradníci). Poradce chovu má právo Vámi zvoleného plemeníka pro krytí nedoporučit. Nezkušený chovatel si může nechat poradit poradcem chovu, a také se samostatně  učit, proč tvoří zrovna určité spojení dvou jedinců.  

Zodpovědnost za svůj odchov má především chovatel a předává dědictví budoucím generacím. Více podrobností najdete v článku: Výběr partnera pro fenku/psa.

Chovatelé by se mohli ve svém zájmu snažit motivovat do chovu vždy aspoň jednoho psa a fenu ze svého vrhu a dodržovat základní pravidla chovu.

Při výběru plemeníka by měli dbát na genovou variabilitu potomstva. Pro opravdu výjimečné kvality je možné spojovat příbuznější jedince pro zachování určitých znaků, které chceme v populaci udržet. Jinak je výhodnější nepříbuzné či co nejméně příbuzné spojení na 4-5 generací kvůli různorodosti genů pro budoucí generace.

Chcete opakovat spojení stejných jedinců, kteří již mají potomky?!

Opakovat spojení byste neměli vůbec, vytváříte zúžení genové variability populace. Naprostou výjimkou je pouze předpoklad, kdy odchováte opravdu exkluzivní celý vrh, kde budou všichni jedinci vynikající po exteriérové stránce, mající výborné zdraví, dobré povahy s celkovou vyrovnaností vrhu. Případně pokud si plánujete nechat štěně z daného vrhu.  

Chovat jen proto, aby bylo co nejvíce stejných jedinců, je pro budoucnost plemene absolutně nepřínosné (vysoká příbuznost v populaci).

Pečovat o plemeno a jeho uchování budoucím generacím je chovatelská povinnost.

Zhodnocení vrhu rozhodně není záležitostí několika málo měsíců. Než se rozhodnete vrh opakovat, měli byste znát zdravotní výsledky většiny jedinců z vrhu. Bude-li něco po genetické stránce špatně a budete neuvážlivě spojení opakovat, můžete mít několik desítek jedinců stejně postižených nebo minimálně nemoc přenášejících. Měli byste znát objektivní zhodnocení exteriéru potomků, které vám napomůže v rozhodnutí, zda má vrh skutečně takovou kvalitu, aby byl opakován. 


KRYTÍ A ZPŮSOB UJEDNÁNÍ CENY

Jako majitel chovné fenky máte vybraného krycího psa nebo vám byl poradcem chovu doporučený na krycím listu. Důležité je se zkontaktovat s majitelem psa. I ten má právo vás odmítnout, pokud se mu bude zdát, že spojení pro něj nemá smysl.
Pro začátek je úspěch vyjednat dohodu, že společné krytí uskutečníte. Máte-li fenu submisivnější, která by mohla hůře snášet cestování, je výhodou, přijede-li krycí pes k vám. I takové dohody tu již byly a jsou reálné. Dokonce nedávno byl majitel krycího psa ochoten přijet i z dalekého zahraničí za účelem přínosu nové krve, oživení chovu. Nikde není zakázáno, že pes nemůže přijet za fenou. Vše se odvíjí od vzájemné dohody majitelů. Náklady za cestovné hradí majitel feny. 

Předem mějte již nachystanou smlouvu o krytí a ujednání cenového vyrovnání ohledně narozených štěňat, je to hlavně v zájmu majitele psa.


SPOJENÍ CHOVNÉHO PÁRU

Fena začala hárat, jak postupovat? 

Ideální je vyčkat přibližně 5-8 dní od začátku hárání a zajít na první odběr krve pro určení hladiny progesteronu, ze kterého se zjišťuje, v jaké fázi říje se fenka nachází, zda se již blíží ovulace, či je ještě čas. Některé fenky mohou být svolné velmi brzy. Poté na základě doporučení veterináře postupovat dál. Zkušení chovatelé dokáží sami odhadovat ovulaci i na základě určitého chování své fenky. Některé feny jsou svolné ke krytí jen pár hodin, jiné i několik dní. Při ovulaci se proměňuje chování fenky, kdy má chuť se nastavovat jiným psům. Důležité je, aby fena dávala ocas na stranu. 


Setkání chovného páru - psa a feny

Konečně nastal den D - setkání obou jedinců "ženicha a nevěsty." Důležité je znát svého psa i fenku, jak se běžně chovají. Podle toho přizpůsobit průběh krytí. Existují divočejší fenky, které by psa běháním sem a tam uhnaly. To psovi na velkém prostoru ubírá sil ke skoku, a taková předehra je pro samce vyčerpávající. Fenky, které nepotřebují dlouhé námluvy, rády se po seznámení rovnou postaví a láskyplné spojení je přirozeně uskutečněno, jsou odměnou bez dopomoci majitele. Ovšem nastat mohou i situace, kdy jsou fenky nejisté a spojení je pro ně poprvé bolestivé. Zde je vhodné "psím novomanželům" pomoci. Fenka by měla mít plnou důvěru ke svému majiteli, aby se cítila dobře a při spojení pohlavních orgánů nezranila psa uskočením, které může nastat právě pro bolestivost. Někdy je dobré nezkušenou fenku s laskavostí přidržet u hlavy, za obojek.
U zbrklejších samců je potřeba hlídat, zda se nesnaží kopulovat vedle vulvy, aby tak nepřišlo vše nazmar. Majitel může svému psovi udat správný směr. Majitel feny zase správně nastavit vulvu, aby vyšlo spojení rychleji. Možná si říkáte, opravdu až tak?! Tím, že spolu psi nežijí, mnohdy od sebe bydlí opravdu daleko a není prostor pro více překrytí, je opravdu důležité šanci nepromarnit. Psům to většinou nijak nevadí. Klidně můžete krýt i doma na koberečku pro pohodlí a menší prostor.

Jakmile vše klapne, dojde ke svázání feny a psa. A to může být opravdu jen pár minut, v extrémním případě až hodinu. Průměrně svázání trvá 10-30 minut.

Při ovulaci se spermie dostanou do vejcovodu do 15 minut, jinak počkají na správnou dobu pár dní, kdy se mohou spojit s vajíčky. 

Pokud proběhne první krytí v pořádku a plnohodnotně, není třeba krytí opakovat. Chcete-li pro jistotu uskutečnit překrytí, je vhodné krýt ob den. Důležité je fenu přibližně půl hodiny po spojení nevenčit a nechat ji nějakou dobu v klidu odpočívat.

Je zakázáno provádět inseminaci mezi jedinci, kteří se zatím nereprodukovali přirozeným způsobem. Jedná se o závažné porušení chovatelských řádů a etiky chovu! U appenzellského salašnického psa inseminace nebývá povolena, jen v opravdu výjimečném případě, kdy to schválí hlavní poradce chovu. Přesto je přirozený proces krytí lepší volbou. 🐾🐾🍀

Další díl informací najdete již brzy v článku:

Březost a porod feny

S přáním šťastných dní, 

Veronika